Telefonon beszélt egymással Orbán Viktor és Kapu Tibor (VIDEÓ)

A miniszterelnök azt is elárulta, felrepülne-e a világűrbe.

Minden egyes forint, amelyet az űriparba fektetnek, akár hatszoros hasznot is hozhat.
Mint ismert: június 25-én Kapu Tibor űrutazásával Magyarország újabb történelmi mérföldkőhöz érkezett az űrkutatásban. Az Axiom–4 misszió révén a második magyar űrhajósként jutott a világűrbe, és ezzel nemcsak a nemzeti büszkeséget erősítette, hanem új gazdasági lehetőségek kapuját is megnyitotta hazánk előtt.
Az űrutazás nemcsak tudományos, hanem gazdasági szempontból is komoly előrelépést jelent – derül ki Lentner Csaba közgazdászprofesszor hirado.hu-nak adott elemzéséből.
Az Európai Űrügynökség és a NASA tapasztalatai alapján az űripari befektetések többszörösen megtérülnek. Kapu Tibor – a miniszterelnök vele készített interjújában – maga is hangsúlyozta:
minden egyes forint, amelyet az űriparba fektetnek, akár hatszoros hasznot is hozhat.
A magyar kormány által indított HUNOR program finanszírozása – közel 35 milliárd forint – Lentner szerint akár tíz-hússzoros gazdasági megtérüléssel is járhat.
Lentner Csaba a hirado.hu-nak arról is beszélt, hogy az űripar a 21. század egyik kulcstechnológiája lesz, hasonlóan a korábbi ipari forradalmak motorjaihoz, mint a gőzgép vagy a digitalizáció.
Az adatgazdaság fejlesztése, új nyersanyagforrások feltérképezése és a precíziós mezőgazdaság mind profitálhatnak az űrkutatás eredményeiből.
A szakértő szerint már egy-két éven belül kézzelfogható gazdasági előnyök mutatkozhatnak, ha az ipar és innováció képes követni az űrkutatási eredményeket.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök azt is elárulta, felrepülne-e a világűrbe.
Az adásban szó esett arról is, hogy 2026-tól működésbe léphet a Remtech Űrtechnológiai Központ Martonvásáron, ahol kisműholdakat gyártanak és tesztelnek majd. A legalább 10 milliárd forintos beruházás 85 magasan képzett munkahelyet teremt, és jelentős szerepet játszhat a hazai GDP növelésében, az oktatás fejlesztésében és a versenyképesség javításában.
A szakember rámutatott:
az űripari háttéripar kiépítése csak csúcstechnológiával és magas minőségbiztosítással valósulhat meg,
amelyhez elengedhetetlen a külföldi – elsősorban amerikai – működő tőke bevonása. Ez dinamizálhatja a magyar kis- és középvállalatokat is.
Az űripar nemcsak önálló gazdasági szektor, hanem a nemzeti versenyképesség új dimenziója is. Az Egyesült Államok és Kína példája is azt mutatja, hogy az űrkutatás szorosan összefügg az innovációval és a gazdasági fejlődéssel.
Magyarország pedig azzal, hogy belépett az űrkutatás aktív szereplői közé, új növekedési pályára állhat.
Hétfőn elindult haza Kapu Tibor
A visszatérés két lépcsőben történik, a történelmi pillanatot természetesen közvetítik. Hétfőn két fontos mozzanata történt meg az űrhajósok visszatérésének. Előbb a zsilipzárásra került sor, ez az a pont, amikor Kapu Tibor és az Axiom–4 legénysége végleg elbúcsúzott az ISS-től, ezután indult meg a Crew Dragon leválása. A leválásra 13.05-kor került sor. Bár a leválás már hétfőn megtörtént, a tényleges visszatérés a Földre kedden zajlik le, várhatóan dél körül. Ez lesz az Axiom–4 küldetés leglátványosabb szakasza, amikor belépnek a Föld légkörébe, majd landolnak.
***
Nyitókép: HUNOR-program Facebook-oldala